Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Vlastní bydlení? Luxus pro vyvolené

26. 11. 2020 20:17:32
Bydlíte ve vlastním? Tak to nikde moc neříkejte, jestli nechcete čelit otázkám „kde jste na to proboha vzali“. Vlastní bydlení se totiž stává luxusem, na který dosáhnou jen vyvolení.

Nepřeháním, tady jsou čísla: podle aktuálních statistik potřebujete 11,4 průměrných ročních platů, abyste si v Česku mohli pořídit nový 70metrový byt.

Pokud ovšem toužíte po pražské adrese, připravte se ještě na výrazně delší spoření – byty v našem hlavním městě patří k nejdražším ve střední Evropě. Co s tím?

Především začít už konečně bytovou krizi řešit, včera bylo pozdě. Tenhle týden jsem proto na téma rozvoje dostupného bydlení uspořádala kulatý stůl, kterého se zúčastnili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, municipalit, Asociace developerů i neziskového sektoru. Společně jsme hledali cestu, jak bytové podmínky v Česku zlepšit.

Jde totiž o problém, který se týká nás všech. Ano, i těch, kdo už mají bydlení vyřešené. Protože pokud necháme na ulici zdravotníky, hasiče, učitele, mladé rodiny, ale také seniory nebo handicapované, jen stěží budou obce schopné pokrýt potřeby svých obyvatel a zajistit pro ně stabilní životní prostředí.

Zároveň je ale nutné počítat s tím, že bytová situace není ve všech koutek republiky stejná. Jako poslankyni za Prahu je mi nejvíc smutno právě z bytových podmínek v našem hlavním městě, které se pomalu, ale jistě proměňuje ve skanzen. A ceny bytů (i nájmů) tomu přímo odpovídají.

Pokud se to má změnit, je potřeba začít pěkně od podlahy, tedy definováním relevantních pojmů. „Dostupné“ bydlení se často zaměňuje s bydlením „sociálním“, což nikdy nebylo a není to samé. Právě zákonná definice těchto pojmů je přitom zásadní pro to, aby se na ně dala nabalit kvalitní legislativa. Stejně tak musíme jasně definovat kategorie obyvatel, pro něž má být dostupné, resp. sociální bydlení určeno.

Dalším kamenem úrazu je implementace evropských „ekologických“ norem podmiňujících novou výstavbu do českého právního řádu. Ačkoliv tyto normy vydává EU v podobě doporučení a řada dalších členských zemí s nimi jako s doporučeními pracuje, v Česku se velmi často závazně propisují do zákona. Otázka, proč tomu tak je, bude předmětem dalšího kulatého stolu na téma dostupného bydlení, který chystám na začátek příštího roku. Tentokrát budou jako zdroj inspirace přizváni i zahraniční hosté, jejichž země se s bytovou krizí úspěšně popraly.

Věřím, že s nám postupně podaří současný smutný trend obrátit a postarat se o to, aby i další generace našly v Česku skutečný domov. A ten bez důstojného bydlení nevytvoříte.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Monika Červíčková | čtvrtek 26.11.2020 20:17 | karma článku: 19.83 | přečteno: 1253x

Další články blogera

Monika Červíčková

Založení firmy online a navíc jen do hodiny? Už brzy by mohlo být realitou!

Nejen v důsledku pandemie se aktuálně podnikatelská sféra potýká s řadou problémů. O to větší mám radost, že se Sněmovna konečně dostala k projednání novely notářského řádu, která umožní zakládat obchodní společnosti online.

18.2.2021 v 11:22 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 89 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 44.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 308 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 299 | Diskuse

Petr Lachnit

Nejen „třicítkoví“ fanatici v ulicích. Braňme právo a demokracii.

Nejen v České republice, ale i v Německu, Velké Británii a naposledy v Itálii se nám objevil jistý „nešvar“ .

30.5.2023 v 8:31 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 360 | Diskuse

Boris Jedlička

Nové zákony pro přijímací zkoušky na střední školy.

Se zájmem jsem si přečetl návrhy některých politiků, aby bylo uzákoněno a tvrdě vymáháno přihlašování dětí do škol podle místa bydliště nejenom jeho ale i celé rodiny.

29.5.2023 v 21:05 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 241 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 781

V roce 2009 jsem založila neziskovou organizaci PLUS 50, se kterou pomáháme nezaměstnaným starším 50 let najít pracovní uplatnění. Zdarma poskytujeme poradenství, zahájili jsme projekt na podporu podnikání „po padesátce“ a další podobné projekty chystáme. 

Z neziskovky nicméně nemám ani korunu, živí mě podnikání v cestovním ruchu. Jako dobrovolníci pracují v PLUS 50 i všichni ostatní, stejně tak jsme nikdy nežádali o dotace nebo granty od státu.

Léta jsem pomáhala najít práci jednotlivcům, pak mi ale došlo, že to nestačí. Že jediným řeším je systémová změna, která pomůže nastolit rovné podmínky na trhu práce pro všechny.

Abych téhle změny dosáhla, vstoupila jsem nakonec do politiky. Od června 2018 jsem poslankyní Parlamentu ČR, kde se věnuji zlepšení legislativy na poli práce a dalším sociálním tématům.

V Poslanecké sněmovně jsem členkou Ústavně právního výboru, Zahraničního výboru, Podvýboru pro vnější ekonomické vztahy a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....