Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Korupce v Česku

11. 02. 2019 15:50:02
„Vnímání korupce v Česku“ - tenhle typ titulku mě vždycky zaujme, po přečtení článku pod ním ale většinou rychle ztratím nadšení. Letos je to trochu jinak.

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 oproti loňsku polepšila: v seznamu zemí, který nedávno zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International, nám patří 38. místo, o které se dělíme s Kyprem a Litvou.

Alespoň na průměr Evropské unie nicméně pořád nedosahujeme. Jenže co s tím? Zavést ještě víc protikorupčních opatření? Vyšší tresty za korupční jednání? Posílit hlídací mechanismy?I kdybychom vymysleli ten nejdokonalejší systém, jak korupci eliminovat, pravděpodobně se jí stejně nezbavíme - protože když se chce, všechno jde. A jak je patrné z průzkumu, v Čechách se pořád chce.

Zajímavé srovnání nabízí příklad Dánska, které se naopak v žebříčku umístilo na prvním místě. S Dánskem spolupracuji dlouhodobě, před dvěma lety jsem dokonce pomáhala jedné dánské studentce, která psala diplomovou práci na téma „Politická korupce v Česku“. Přiznám se, že když mě kontaktovala se žádostí o konzultaci, bylo mi z toho vlastně smutno. Přišlo mi tristní, že je naše země předmětem diplomových prací zrovna v kontextu politické korupce.

Z našich diskusí pak vyplynulo, že to, co my Češi jako korupční jednání vůbec nevnímáme, je pro Dány korupce naprosto jednoznačná. To samé mi při mých pobytech v Dánsku potvrdili místní politici, a to na komunální i parlamentní úrovni. Když jsem se snažila zjistit, odkud ten rozdílný pohled na věc pramení, došlo mi nakonec, že je to jednoduše v jiném nastavení hodnot ve společnosti. Dánové nepotřebují pracovat na protikorupčních balíčcích, aby s korupcí zatočili. Prostě s ní bytostně nesouhlasí.

Nefandím paušalizování a jsem si samozřejmě vědoma, že i Dánsko má své „nepovedené“ politiky, stejně jako u nás bychom našli ty „povedené“ (bez ironie). Přesto mě napadlo, že by nebylo od věci, kdyby naši politici absolvovali právě v Dánsku povinný studijní pobyt. Třeba by se tam naučili přemýšlet jinak a po návratu zpátky do Čech by se stali příklady, které naši zemi vytáhnou v příštím průzkumu o pár příček výš.

Autor: Monika Červíčková | pondělí 11.2.2019 15:50 | karma článku: 16.48 | přečteno: 450x

Další články blogera

Monika Červíčková

Založení firmy online a navíc jen do hodiny? Už brzy by mohlo být realitou!

Nejen v důsledku pandemie se aktuálně podnikatelská sféra potýká s řadou problémů. O to větší mám radost, že se Sněmovna konečně dostala k projednání novely notářského řádu, která umožní zakládat obchodní společnosti online.

18.2.2021 v 11:22 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 89 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Věra Adamusová

Proč si Sociální pedagog zaslouží být pedagogickým pracovníkem?

Sociální pedagog a jeho role na základních a středních školách je nezastupitelná. Proto jsem se také jakožto sociální pedagog na ZŠ a MŠ Družby Karviná rozjela v červnu 2023 do Poslanecké sněmovny.

4.10.2023 v 17:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jiří Paroubek

Probíhá velká “šachová” hra o změnu finančního řádu světa

A jak probíhající šachová partie skončí? Americký sen si chce splnit každý Američan i Evropan. Je to pojem, který se přetváří ve víru.

4.10.2023 v 12:44 | Karma článku: 20.77 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti…

Tak nějak by se dal charakterizovat celkem nechutný nátlak předsedy Strany evropských socialistů (PES), který se dožaduje, aby předseda strany SMER a celá tato strana, změnily svou pozici ve vztahu k ukrajinské válce.

3.10.2023 v 15:25 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 737 | Diskuse

Kateřina Konečná

Ministr Síkela na nákupech

Ministr Síkela poslední týdny připomíná slečnu s neomezenou zlatou kreditní kartou v nějakém módním butiku.

3.10.2023 v 14:14 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 613 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podpořili jsme hromadnou dopravu proti „zelenému šílenství“

Počátkem tohoto týdne se nám na europarlamentním výboru pro dopravu a cestovní ruch podařilo zmírnit zpřísnění norem pro emise CO2 u nových těžkých vozidel, mezi nimiž jsou autobusy a kamiony.

3.10.2023 v 10:02 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 781

V roce 2009 jsem založila neziskovou organizaci PLUS 50, se kterou pomáháme nezaměstnaným starším 50 let najít pracovní uplatnění. Zdarma poskytujeme poradenství, zahájili jsme projekt na podporu podnikání „po padesátce“ a další podobné projekty chystáme. 

Z neziskovky nicméně nemám ani korunu, živí mě podnikání v cestovním ruchu. Jako dobrovolníci pracují v PLUS 50 i všichni ostatní, stejně tak jsme nikdy nežádali o dotace nebo granty od státu.

Léta jsem pomáhala najít práci jednotlivcům, pak mi ale došlo, že to nestačí. Že jediným řeším je systémová změna, která pomůže nastolit rovné podmínky na trhu práce pro všechny.

Abych téhle změny dosáhla, vstoupila jsem nakonec do politiky. Od června 2018 jsem poslankyní Parlamentu ČR, kde se věnuji zlepšení legislativy na poli práce a dalším sociálním tématům.

V Poslanecké sněmovně jsem členkou Ústavně právního výboru, Zahraničního výboru, Podvýboru pro vnější ekonomické vztahy a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...